Partner strategiczny

Dobry sezon dla Aquili Wadowice

  Bardzo dobry miniony sezon kolarski może na swym koncie odnotować po raz kolejny wadowicka AQUILA. Klub Sportowy Aquila Wadowice zdobył I miejsce w Challengu Małopolski 2019, zdobywając Puchar Redakcji Sportowej TVP Kraków.

  

  W pięknej Sali Widowiskowej Wielickiej Mediateki zorganizowano Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego 2019. Kolarską Galę połączono z ogłoszeniem wyników i wręczeniem pucharów i nagród w kolarskim Challengu Małopolski o Puchar Redakcji Sportowej TVP Kraków.


        Bardzo dobry miniony sezon kolarski może na swym koncie odnotować po raz kolejny Klub Sportowy AQUILA Wadowice. Klub zajął pierwsze miejsce w wyścigach BMX, jak również pierwsze miejsce w zawodach Four Cross. Wartym odnotowania jest również fakt, iż po raz pierwszy Aquila została sklasyfikowana w kolarstwie szosowym i to na dobrym, piątym miejscu.


  W małopolskim podsumowaniu bardzo dobra postawa wadowickiego klubu kolarskiego  przełożyła się nazwycięstwo w klasyfikacji drużynowej i Klub Sportowy Aquila Wadowice zdobył I miejsce w Challengu Małopolski 2019, zdobywając Puchar Redakcji Sportowej TVP Kraków.

    

  W sezonie 2019 pojawiło się kilka zawodniczek i zawodników rokujących na przyszłość: Maja Żuławińska, Brajan Nowak oraz odnoszący już sukcesy: Jan Zieliński, Sandra Batko, Nel Ryłko, Aleksander Ryłko, Hanna Sszczebońska, Krzysztof Urbańczyk. Dzielnie spisuje się w startach w USA Katarzyna O’Lone Sobczak, zajmując czołowe miejsca.


  Należy odnotować bardzo wysokie miejsce Mariki Kudry w rankingu do Igrzysk Olimpijskich - 35 miejsce, chociaż startowała tylko w kilku kwalifikacjach. Marika Kudra przebywając na początku roku na zgrupowaniu  w Alicante w Hiszpanii  odniosła sukces startując w międzynarodowych zawodach BMX zajmując tam I miejsce. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Ziaja z Token Golkowice i był to bardzo dobry wstęp w doborowej, międzynarodowej obsadzie.

  Dzięki uprzejmości właścicieli toru krytego w miejscowości Senkvice k/Bratysławy  i trenera kadry Słowacji Petera Henky’ego zawodnicy klubu mogli kilkukrotnie korzystać z obiektu.


  Ubiegły sezon był bardzo udany dla Klubu Sportowego Aquila Wadowice. Zawodnicy Klubu Sportowego Aquila Wadowice z powodzeniem rywalizowali w minionym sezonie w tytuły Mistrzostw Polski w trzech konkurencjach: BMX, Four Cross oraz kolarstwo szosowe.

   

W wyścigach BMX:

Mistrzostwa Polski BMX w jeździe na czas odbyły się na torze w Jaśle w dniu 11 maja 2019 roku, natomiast Mistrzostwa Polski BMX ze startu wspólnego przeprowadzono 7 lipca 2019 roku w Nowej Soli.

Marika Kudra - została dwukrotną Mistrzynią Polski w kat. Junior (ze startu wspólnego oraz w jeździe na czas).

Kacper Świątek wywalczył tytuł Wicemistrza Polski w kat. młodzik  (jazda na czas) oraz III miejsce Mistrzostw Polski ze startu wspólnego.

Marcin Stefaniuk - zdobył tytuł Wicemistrza Polski w kat. Elita.

Hanna Strzebońska - zajęła III miejsce Mistrzostw Polski w kat Open

Łukasz Garbień - zajął III miejsce Mistrzostw Polski w kat. Junior młodszy

Aleksandra Ryłko - zdobyła III miejsce Mistrzostw Polski w kat. Młodzik

Marek Ryłko - wywalczył I miejsce Mistrzostw Polski w kat. Masters

Sandra Batko - wywalczyła II miejsce Mistrzostw Polski ze startu wspólnego

   

W Klasyfikacji Pucharu Polski BMX:

I miejsce w kategorii Elita zdobył Wojciech Gnojek,

III miejsce w kat. Młodzik zdobył Krzysztof Urbańczyk,

III miejsce w kat. Masters zdobył Marek Ryłko.

Rozegrano 5 rund w Nowej Soli, Dzierżoniowie, Wodzisławiu i w Jaśle.

   

Wyścigi Four Cross:

Marcin Stefainuk - wywalczył tytuł Wicemistraz Polski w kat. Elita.

   

Kolarstwo szosowe:

Klasyfikacja w Małopolsce:

I miejsce w kat. Masters - Sylwia Szafraniec

III miejsce w kat. Masters - Piotr Szafraniec

   

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży na torze w Nowej Soli:

Brązowy Medal - KS Aquila (Nel Ryłko, Sandra Batko, Radek Wróbel, Jakub Klimeczko).

     

  Klub Aquila był nie tylko uczestnikiem zawodów, ale również organizatorem mistrzowskich zawodów. W sezonie 2019 organizował Mistrzostwa Świata rozegrane na wadowickim rynku oraz Mistrzostwa Małopolski na minitorze BMX.

  Bardzo dobrze zapowiada się sezon 2020. Opracowano bogaty program szkoleniowy, organizacji zawodów oraz startów. Jego realizacja uzależniona jest jednak od ustąpienia pandemii, na co wszyscy liczymy.

  Dzięki bardzo dobrej ocenie Mistrzostwa Świata U16 w trialu rowerowym, światowa federacja UCI przyznała Polsce, a konkretnie Klubowi Aquila Wadowice organizację Pucharu Świata seniorów w trialu rowerowym, który zaplanowano na 4 - 6 września br. Puchar ma zostać zorganizowany w Wadowicach.

     

   W wadowickim Klubie Aquila prężnie działa Autonomiczna Sekcja Peleton Aquila. Na Pełnomocnika Zarządu Klubu do spraw kolarstwa szosowego został powołany Artur Byrski.

  Szosowcy z Aquili planują przeprowadzić w dniach 18 - 19 lipca br. Ultra Maraton kolarstwa szosowego na trasie liczącej 500 kilometrów. Start i metę przewidziano w Wadowicach.

  Ponadto Klub Aquila Wadowice będzie organizował w dniu 21 czerwca br. Mistrzostwa Polski OPEN w trialu rowerowym w Olkuszu oraz w dniu 3 maja br. Mistrzostwa Polski BMX ze startu wspólnego na torze w Jaśle.

  Imprezy te zostały włączone w Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 100-lecia Polskiego Związku Kolarskiego.

  Warto dodać, o czym może nie wszyscy wiedzą, że w cieniu pandemii klub prowadzi przygotowania do Olimpiady Europejskiej 2023, która ma się odbyć na terenie Województwa Małopolskiego.

  

  Prezes Klubu Aquila Wadowice Andrzej Kramarczyk poinformował, że jest po rozmowie z marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim, który zaakceptował włączenie do dyscyplin rozgrywanych na Olimpiadzie Europejskiej wyścigów BMX. Prowadzone są również rozmowy, aby olimpijskie zmagania BMX zostały zorganizowane w Wadowicach. Aby jednak tak się mogło stać, potrzebny jest w Wadowicach nowy, pełnowymiarowy tor BMX.

  Dotychczasowe działania Klubu Aquila Wadowice i odnoszone sukcesy były możliwe dzięki wsparciu instytucji, firm oraz osób zaangażowanych w pomoc klubowi. Zarząd Klubu Aquila Wadowice składa tą drogą podziękowania, m.in. dla: ZPC SKAWA Wadowice, MASPEX Wadowice, Firmy Usługowo-Handlowej "STAR-KOP" Krzysztof Urbańczyk z Czernichowa, KAPRIN Sp. z o.o. z Krzeszowic, Totalizatora Sportowego Oddział Kraków, ParkHotel Łysoń w Inwładzie, Galicjanka Wadowice, Zodrew Nogala z miejscowości Nidek, członkom klubu i wolontariuszom oraz przedstawicielom mediów lokalnych, krajowych i zagranicznych.