Partner strategiczny

Zmagania BMX na Trzech Wzgórzach

  Na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim odbyły się: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży BMX Racing oraz Mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas. W zawodach wzięło udział 70 zawodników i zawodniczek z różnych klubów kolarskich z Polski. W klasyfikacji województw I miejsce zdobyła reprezentacja Województwa Małopolskiego.

  

  W dniu 7 listopada 2020 roku w Wodzisławiu Śląskim zostały przeprowadzone wyścigi BMX w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży BMX Racing, a następnie zorganizowano Mistrzostwa Polski BMX w jeździe na czas.


- Koniec sezonu dla mnie jako trenera kadry narodowej i prezesa Klubu Sportowego Aquila Wadowice był bardzo pracowity. Nałożono na mnie, ale też sam sobie nałożyłem wiele obowiązków. Zacznijmy od tego, że z uwagi na pandemię nie rozegrano Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we wszystkich konkurencjach olimpijskich. Ministerstwo Sportu scedowało  organizację tych imprez na poszczególne związki sportowe, więc kolarze mieli zorganizować Olimpiady Młodzieżowe wszystkich swoich konkurencjach. Mnie przypadło do organizacji, oczywiście też za moją zgodą, przeprowadzenie Olimpiady Młodzieży w olimpijskiej konkurencji wyścigów BMX. Przeprowadzenie Olimpiady zaplanowaliśmy na 7 listopada br. Przygotowania szły bardzo dobrze, jednak przeprowadzenie Olimpiady stanęło pod znakiem zapytania z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z pandemią. Jednak po wyjaśnieniach z ministerstwa okazało się, że zawody mogą być organizowane pod egidą związków sportowych. Oprócz Olimpiady Młodzieży postanowiłem jeszcze zorganizować równolegle Mistrzostwa Polski w jeździe na czas, dla tych grup zawodników, którzy nie uczestniczyli w Olimpiadzie Młodzieży - powiedział Andrzej Kramarczyk, trener olimpijskiej kadry narodowej BMX, prezes wadowickiego klubu Aquila.


  W zawodach udział wzięło 70 zawodników i zawodniczek z różnych klubów kolarskich z terenu naszego kraju. Rywalizacja przebiegła  w kategoriach: żak, młodzik, junior młodszy, junior i elita, a areną zmagań młodych zawodników był tor, znajdujący się w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Otwarcia zawodów dokonał wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego Tomasz Kramarczyk, a sędzią głównym zawodów był Andrzej Drabek. Organizatorami zawodów byli: KS AQUILA Wadowice oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wodzisławiu Śląskim. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, do czego zapewne przyczynił się elektroniczny pomiar czasu.

  

Zobacz relację wideo z zawodów: TUTAJ

     

- Niestety, część moich zawodników przebywa na kwarantannie, więc nie mogli wziąć udziału w zawodach i zespół Aquili pojechał tam w osłabionym składzie. Ale główna klasyfikacja prowadzona była w kategorii województw. I tu stała się chyba największa sensacja na Olimpiadzie Młodzieży. Mimo osłabionego składu nasza reprezentacja Województwa Małopolskiego zdobyła pierwsze miejsce wśród reprezentacji poszczególnych województw. Mimo braku własnego toru wygraliśmy z takimi potęgami, których zawodnicy mogą na co dzień trenować na swoich torach. Na uwagę zasługuje doskonałe miejsce zawodnika z Zawoi, Patryka Lisa, który zdobył brązowy medal. Dobrze pojechali też Mikołaj Woś z Wadowic, Gosia Ziaja z Golkowic oraz Maja Bednarz. Cały zespół przyczynił się do tego, że wygraliśmy jako reprezentacja Województwa Małopolskiego - mówi Andrzej Kramarczyk.

  

Reprezentacja województwa Małopolskiego wystąpiła na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w składzie: Patryk Lis - Zawojak, Brajan Świder oraz Olaf Ostafin - obaj KS Luboń Skomielna Biała, Mikołaj Woś, Anna Strzebońska, Radek Wróbel oraz Maja Bednarz - wszyscy KS Aquila Wadowice, Katarzyna Ziaja - Token Wilga Golkowice.


  Jeszcze tego samego dnia, po południu przeprowadzono Mistrzostwa Polski BMX Racing w jeździe indywidualnej na czas. Tutaj największy sukces odniosła Marika Kudra, zdobywając bezapelacyjnie Mistrzostwo Polski  w kategorii: juniorka. Druga była Aleksandra Ziaja, a miejsce trzecie zdobyła Dorota Bielecka.


  W kategorii elita Mistrzem Polski został Gustaw Dądela (CST 7R MTB TEAM), a tytuł Wicemistrza Polski wywalczył, po mimo wywrotki w pierwszym przejeździe, Wojciech Gnojek (KS Aquila Wadowice). Miejsce trzecie zajął Karol Adamczyk (ETI LKKG Lublin).

   

Zobacz pełne wyniki:  TUTAJ